Nyhedskanal

Google søgning

Tilmelding til nyhedsbrev


Powered by Realtyna
VESTAS får amerikanske ordrer. PDF Udskriv Email
Skrevet af Ian Jordan   
Lørdag, 24 Juli 2010 01:55

Med en ordre på en 570 MegaWatt stor vindmølle park i Californien har den amerikanske afdeling af Vestas fået  ekstra  gang i hjulene  det næste år . Så nu må der komme mange sorte tal på bundlinen.


 

Et stort amerikansk marked for vindmøller giver nu en tiltrængt løft til de store investeringer som Vestas har foretaget i i USA.  Hvor en tårnfabrik ,  en nacelle-fabrik og to vingefabrikker i Colorado giver korte transportveje og hurtige leveringsmuligheder til det nærved liggende  Vestamerikanske marked.

 

Med en levering på 190  V90 -3,2 MW vindmøller til Terre Gen´s Alta Wind Energy Center udfor  Teachapi i Californien kommer Vestas op på at have leveret  11.000 vindmøller til USA siden 1981.  Det betyder at produktionen flytter  ud hvor man efterspørger produktet.

 

Den manglende energipolitik i Danmark bliver mere og mere tydelig. Hvad alle andre lande ønsker, støttes ikke synderligt i Danmark. Så fortsætter udviklingen  ophører både investeringer og udvikling her.

 

Det synes  at være ubegrænsede muligheder i det amerikanske, hvor  den grønne profil betyder alt. Klogelig nok har Vestas nu rigtigt mange udlændinge på lønningslisten. For  der er snart ikke flere varer på hylden hos  os.  Og uden omsætning så drejer man nøglen.

 

Før i tiden ville Vestas have lavet væsentlige dele af vindmøllerne i Europa , men transportomkostningerne , logistikken  betyder , når vi er oppe i denne vægtklasse som en  3 MW mølle er på , alt. Det kan ikke mere betale sig at producere i Lem  , når så store maskiner , skal så langt væk.

 

Med denne nye ordre har Vestas fået sin 8.  Nordamerikanske ordre i 2010. Ikke underligt, at man  stadig lever på børsen  på trods af de dårlige vilkår i Dk.  Spørgsmålet er så hvornår firmaet flytter hovedsædet ud af landet . For man kan nok ikke fortsat håbe på ekspansion  uden en fremtidig lokal opbakning som  i USA.

 

Ligesom ØK i dag har hovedsæde i Singapore , så vil Vestas nok være nød til at flytte alle teltpæle til Colorado  indenfor få år.

 

Udviklingen indenfor vedvarende energi går udenom  ikke bare Rågeleje og Helsinge men hele Danmark på grund af en fraværende energipolitik. Der er brug for helt andre initiativer og ekspansive tiltag.

 

Se også:

http://www.vestas.com

 

Ian

LAST_UPDATED2
 
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval
 

Jokes

"
Den unge mand pralede overfor damen: 
"Jeg behøver bare at veksle nogle få ord med en pige, så ved jeg hvad hun synes om mig"! 
"Det må være ubehageligt"! sagde hun koldt.
 
"


Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Gæster online

Vi har 25 gæster online